środa, 1 lipca 2015

Chyłe pola - film o życiu nadpopradzkich górali

Fot. www.kinozarogiem.pl

45 lat temu powstał ostatni dokument Władysława Ślesickiego Chyłe pola. Ślesicki, reżyser filmowy i scenarzysta był jednym z czołowych twórców polskiego dokumentu lat 50. i 60. Jednak największą popularność zyskał dzięki realizacji dwuczęściowego filmu wg powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczyW Polsce obejrzało go ponad 30 mln widzów (drugie miejsce w box office w historii polskiego kina).

Dokument Chyłe pola to opowieść o życiu górali z Zaczerczyka. W filmie harmonijnie przeplata się obraz codziennej ciężkiej pracy z obrazem ślubu i wesela. Góry kształtują los i osobowość mieszkających tu ludzi. Jeden z narratorów tłumaczy: to nie tak jak na  dole heee (…) no no ni ma tu dobra, nie. Jak się tote ziemniocki nom nie urodzą to ni momy sie czem pochować, ni momy co jeść... tak, drapa, kamieniska. Sie tak woło, że to tu nagazduje. Kto tu nagazduje? W ostatnich scenach filmu geodeci wytyczają nową drogę. Jak stwierdza Tadeusz Sobolewski (Mieliśmy swojego Kusturicę, Gazeta wyborcza 15.01.2011): Ta droga wyprowadzi mieszkańców wsi, niezmienionej od średniowiecza, ku światu, ku łatwiejszemu życiu, ale my już wiemy, że w tym nowym świecie rozpadnie się dawny porządek wspólnoty, zaniknie archaiczna wiejska kultura. Zastanawiam się czy jest to właściwa interpretacja.

Nagrywanie filmu musiało być dużym wydarzeniem dla mieszkańców Zaczerczyka i okolic. Sam reżyser stwierdza (na łamach Kina 1966, nr 6): Można mi zarzucić nieudolność  autorską – nie można mi odebrać przekonania, że o sprawach, o ludziach z moich filmów wiem wszystko. Potwierdza to Barbara Ślesicka, żona reżysera – To miejsce było mu bliskie, a przede wszystkim ludzie, którzy żyli tam szalenie biednie. Dobrze oddaje to scenariusz do niezrealizowanego filmu dokumentalnego pt. „Krowa”, który powstał z inspiracji autentycznymi wydarzeniami w Zaczerczyku. Otóż miała się ocielić krowa. Trwało to całą noc. Mój mąż przy tym asystował. Niestety cielak urodził się martwy. Dla tych ludzi było to potworne przeżycie. Jednak filmu nie udało się nakręcić. (Władysław Ślesicki – obserwator Rozmowa z Barbarą Ślesicką http://www.dwutygodnik.com).

Zrekonstruowany cyfrowo film Chyłe pola można od trzech miesięcy obejrzeć na vimeo - https://vimeo.com/123813973. Gorąco polecam.

Porównaj:
Mikołaj Jazdon, Władysław Ślesicki – obserwator Rozmowa z Barbarą Ślesicką http://www.dwutygodnik.com/artykul/1659-wladyslaw-slesicki-obserwator.html

Tadeusz Sobolewski, Mieliśmy swojego Kusturicę, Gazeta Wyborcza 15.01.2011 http://wyborcza.pl/1,75475,8950606,Mielismy_swojego_Kusturice.html


Władysław Ślesicki http://culture.pl/pl/tworca/wladyslaw-slesicki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz